Mi történik a nyári abroncsokkal télen?
A nyári abroncs alapanyag-keverékében kevesebb a természetes kaucsuk, mint a téli abroncséban, ezért az nem annyira puha. Szilárdságának köszönhetően enyhébb hőmérsékleten az abroncs jó tapadásra képes nedves és száraz úton.
Amikor azonban a hőmérő higanyszála +7°C alá süllyed, a nagyobb merevség már inkább problémát jelent. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál rugalmatlanabb a nyári abroncsok anyaga. Ez pedig repedezéshez vezethet.
Ráadásul a nyári abroncsok futófelületi mintázata eltér a téli abroncsokétól: barázdáltsága kevésbé mély. Ezáltal nagyszerűen oszlatják el az esővizet, viszont a hóval már nehezebben boldogulnak. Míg a téli abroncsok összegyűjtik a havat és latyakot a futófelület blokkjai között – így jutnak plusz vonóerő-átadáshoz vizes, téli útviszonyok esetén –, a nyári abroncsok csak összepréselik a havat, ahogy rágördülnek, így az érintkezési felület még síkosabbá válik.
A nyári abroncsok akkor képesek igazán megmutatni, mit tudnak, amikor a hőmérséklet +7°C fölé emelkedik. Ilyenkor a téli abroncsok veszítenek hatékonyságukból.
Enyhébb éghajlaton a nyári abroncsok garantálják a lehető legalacsonyabb féktávolságot. Futófelületi mintázatuk nagyobb felületen érintkezik az úttal, ami javítja a kezelhetőséget és a kanyarstabilitást.
A téli abroncsok kialakításuknak köszönhetően súrlódást hoznak létre a havas útfelület és az abroncs között, ez pedig ronthatja az üzemanyag-takarékosságot. A nyári abroncsok ezzel szemben kevesebb súrlódást generálnak, így az autó hamarabb képes felgyorsulni, és az üzemanyag-hatékonyság is nagyobb.